Wed it » Ślubne Porady i Wskazówki » Ślub » Ślub międzynarodowy – co i jak od A do Z

Ślub międzynarodowy – co i jak od A do Z

Wesela w Polsce znane są ze swojego przepychu i hucznej zabawy do białego rana. Polskie śluby z kolei, zwłaszcza te z nutą folkloru w tle, to piękne uroczystości ze wspaniałymi tradycjami – nic więc dziwnego, że wiele międzynarodowych par decyduje się na ślub właśnie w Polsce.

I to nie tylko, kiedy jedno z pary z Polski pochodzi! Także wiele międzynarodowych par, mieszkających na co dzień za granicą, pragnie mimo wszystko zorganizować swój ślub i wesele w Polsce. Powody organizowania przez zagraniczne i międzynarodowe pary młode swoich ceremonii w Polsce mogą być różne – niektórzy decydują się na to ze względu na rodzinę i przyjaciół, którzy mieszkają w Polsce, inni z uwagi na koszty, które za granicą są o wiele wyższe, lub też dlatego, że wesele w Polsce po prostu jest piękne, a przyjęcie weselne nie kończy się tuż po północy. Jakich formalności trzeba dopełnić, by móc zawrzeć międzynarodowe małżeństwo w Polsce? Jak zorganizować ceremonię i wesele, by zachwycić wszystkich przybyłych gości?

ślub międzynarodowy, kraków, Kazimierz, para młoda

Formalności do dopełnienia przy ślubie międzynarodowym

Decydując się na ślub międzynarodowy, należy pamiętać o dopełnieniu wszystkich wymagań formalnych – zarówno tych z USC, jak i wytycznych Kościoła. Bez względu na to, jaką ceremonię wybierzecie – ślub cywilny czy konkordatowy – istnieje szereg dokumentów wymaganych do zawarcia małżeństwa, są to m.in.:

  • dokument tożsamości
  • odpis aktu urodzenia – wraz z tłumaczeniem wykonanym przez tłumacza przysięgłego
  • zaświadczenie o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego – wraz z tłumaczeniem wykonanym przez tłumacza przysięgłego
  • poświadczenie aktualnego stanu cywilnego – dotyczy osób, które wstępowały wcześniej w związek małżeński

O ślubie cywilnym ze szczegółami poczytacie tutaj.

Weźcie pod uwagę, że czas oczekiwania na niektóre dokumenty może wynieść nawet kilka miesięcy. Nie warto więc zwlekać i już na samym początku ślubnych przygotowań warto zadbać o wszystkie formalności.

formalności związane ze ślubem międzynarodowym, jakie dokumenty do ślubu

Organizacja międzynarodowego wesela

Bardzo istotną i niestety często problematyczną kwestią przy organizowaniu ślubów i wesel międzynarodowych jest znajomość u podwykonawców pożądanego języka obcego. Większość naturalnie sprawnie komunikuje się językiem angielskim, ale już trudniej będzie znaleźć osobę mówiącą biegle po norwesku, hiszpańsku, francusku czy w hindi, jeśli zajdzie taka konieczność. Czasami nie gra to aż takiej roli, zwłaszcza jeśli przynajmniej jedna osoba z pary posługuje się językiem angielskim lub polskim, jednak należy mieć na uwadze, że na samej ceremonii oraz na przyjęciu weselnym przyda się obecność tłumacza symultanicznego (na ceremonii bezwzględnie zaprzysiężonego).

Organizując wesele międzynarodowe, trzeba koniecznie uwzględnić różnice kulturowe pośród biorących udział w zabawie gości. Przede wszystkim trzeba przed weselem gości wyedukować w kwestii zwyczajów i charakteru wesela popularnych w narodzie drugiej strony. Jest to naprawdę ważne, ponieważ z różnic często wynikają nieporozumienia, a z nieporozumień konflikty. Niewykluczone, że ktoś, nie rozumiejąc zwyczajów pochodzących z innej kultury, mógłby poczuć się zgorszony lub obrażony. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie zwyczajów i tradycji gości weselnych z obu kręgów kulturowych, zresztą jest to też dla gości często również bardzo komfortowe, ponieważ przynajmniej część zabawy weselnej odbywa się w sposób, do którego są przyzwyczajeni. Każda ze stron będzie miała szansę, by zaprezentować namiastkę swojej kultury i w danym momencie wesela wieść prym.

Organizując wesele w Polsce, możecie też naturalnie planować, że zagranicznym gościom pokażecie stuprocentową polską zabawę weselną, ze wszystkimi jej obowiązkowymi elementami. Super! Uprzedźcie jednak gości, czego mogą się mniej więcej spodziewać, żeby nie czuli się przytłoczeni nowościami. Zwłaszcza, jeśli w ich kulturze wesele oznacza standing party z milionem przemów, drink barem i jedzeniem wyłącznie w postaci szwedzkiego stołu, która odbywa się na zewnątrz, bez tańców, przy akompaniamencie jazz bandu, za to z udziałem czterystu osób, i trwa do godziny szesnastej. Jeśli planujecie poprawiny, możliwe, że trzeba będzie wyjaśnić, czym one są i, jak podejść do tego organizacyjnie od strony gościa (na przykład, że należy przygotować dwie kreacje, wziąć dodatkowy dzień wolnego od pracy itd.). Możecie także przygotować zabawy integracyjne, które nie będą od gości wymagały znajomości języka drugiej strony, a rozluźnią atmosferę i skłonią wszystkich gości do wzajemnej interakcji i wspólnej zabawy. Do zabaw takich należy na przykład tak zwana „Belgijka”, związana z kulturą belgijską, ponieważ będąca jednym z narodowych tańców Belgów, jednak często wykorzystywana także na polskich weselach. Wystarczy, że zaprosi się wszystkich na parkiet i ustawi w parach, jedna za drugą. W Belgijce każda pani będzie miała okazję, w krótkim czasie i w prostych krokach, zatańczyć z każdym panem, bawiącym się z nią na weselu. I już! Bariery przełamane.    

organizacja ślubu międzynarodowego, para młoda na sesji plenerowej

Dlaczego warto powierzyć organizację wesela międzynarodowego konsultantce ślubnej?

Po prostu, organizacja ślubu międzynarodowego jest o wiele prostsza przy wsparciu konsultantki ślubnej. Przedślubne przygotowania, niezależnie od rodzaju zaślubin i wesela, to zawsze niezwykle czasochłonne zajęcie – szacuje się, że organizacja ślubu i wesela zajmuje zwykle ok. 250 godzin. Zwłaszcza w przypadku, gdy para młoda przebywa za granicą, organizacja ślubu tu na miejscu może okazać się bardzo czasochłonna i problematyczna. Naprawdę warto wtedy powierzyć tę kwestię doświadczonej konsultantce ślubnej. Niewątpliwym atutem współpracy ze wedding plannerką jest dostęp do gromadzonej przez nią latami wiedzy i doświadczenia. Ślub międzynarodowy wiąże się z dopełnieniem określonych wymogów formalnych, zapewnieniem tłumaczeń i złożeniem odpowiednich dokumentów. Wsparcie konsultantki ślubnej w organizacji ślubu międzynarodowego to pewność w dopełnieniu formalności i gwarancja dbałości o najmniejszy szczegół. Powierzając organizację ślubu międzynarodowego konsultantce ślubnej, nie musicie tracić czasu na przeszukiwanie stron internetowych i dzwonienie po urzędach. Poza pewnością w dopełnieniu wymaganych formalności, zyskujecie również wsparcie na każdym etapie organizacji ślubu i wesela. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, konsultantka służy wszelkimi informacjami na temat wymogów formalnych niezbędnych przy organizacji ślubu międzynarodowego, a także oferuje kompleksową pomoc w organizacji ślubu i przyjęcia weselnego.

Ślubny Ambaras mówi językami! Decydując się na współpracę ze Ślubnym Ambarasem, zyskujecie możliwość sprawnej komunikacji w języku angielskim i niemieckim, co znacznie ułatwi przebieg przedślubnych przygotowań.