Wed it » Ślubne Porady i Wskazówki » Porady Ślubne » Koszula dla pana młodego – jaką koszulę na wesele wybrać?

Koszula dla pana młodego – jaką koszulę na wesele wybrać?

Kolor garnituru już dobrany do motywu kolorystycznego wesela? A może wisi w szafie, skrojony idealnie na sylwetkę pana młodego? Jednak sen z oczu przyszłemu panu młodemu spędza wciąż brak ślubnej koszuli? Doradzamy, jak dobrać koszulę na ślub, by czuć się komfortowo i wyglądać nieskazitelnie elegancko w tak ważnym dniu!

jaką koszulę wybrać, aby pasowała do sukni ślubnej

Wybór sukni ślubnej to dla zdecydowanej większości panien młodych niezmiernie istotna i często dość problematyczna oraz czasochłonna kwestia. Panowie zwykle nie są aż tak wybredni czy niezdecydowani jak panie – wiedzą, co lubią lub pozwalają w wyborze uczestniczyć, a nawet podejmować autonomiczne decyzje, różnym doradcom. Nie trzeba jednak chyba nikogo przekonywać, że wybór koszuli odpowiedniej do danego garnituru oraz dostosowanej do sylwetki pana młodego i tak podniosłej okazji, jest po prostu ważny. Zresztą nie tylko, wybierając się w drogę do ślubnego kobierca mężczyzna powinien wiedzieć, jak wybrać odpowiednią dla siebie koszulę. Dobrze dobrana męska koszula to podstawa i wyznacznik dobrego smaku i stylu.

Koszula dla pana młodego – na co zwrócić uwagę?

Stojąc przed wyborem szykownej i ekstrawaganckiej czy też bardziej skromnej, ale zawsze eleganckiej i odpowiednio dostosowanej do tak wzniosłej jak własny ślub okazji koszuli dla pana młodego, należy skupić się na kilku aspektach.

Taliowanie koszuli

W zależności od typu sylwetki koszula może być taliowana, bądź też nie. Jeśli koszula nie do końca odpowiada sylwetce, dopytajcie, czy sklep oferuje dopasowanie i poprawki krawieckie. To niezwykle istotne, żeby koszula nie odstawała na barkach lub w innych miejscach – po prostu, by dobrze układała się na ciele, i nie była zbyt obcisła, co ograniczałoby ruchy i naturalnie – nie wyglądałoby najlepiej.

Długość rękawów

Kupując koszulę, najlepiej przymierzać ją od razu do garnituru, w którym pan młody ma na ślubie i weselu występować. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze rękaw koszuli powinien wystawać około 1 cm spod rękawa garnituru, a najlepiej to sprawdzić rzecz jasna, przymierzając jednocześnie koszulę i marynarkę. Po drugie – przy nietypowych kolorach garnituru, zwłaszcza jasnych czy pastelowych, lepiej upewnić się, że wybrana koszula na pewno pasuje kolorystycznie do całości outfitu.

Koszula na spinki czy na guziki

Koszula na spinki jest zdecydowanie bardziej elegancką wersją białej koszuli. Niemniej, niektórzy panowie nie czują się dobrze w spinkach i preferują klasyczne guziki. Koszula na guziki jest dużo bardziej uniwersalna – spinki są bardzo zobowiązujące, dodają wydarzeniu znaczenia, co w przypadku ślubu jest bez dwóch zdań absolutnie uzasadnione. Jeśli jednak planujecie koszulę wykorzystać na kolejne imprezy, zastanówcie się, czy spinki nie będą zbyt eleganckie.

jak wybrać odpowiednią koszulę na wesele dla pana młodego

Mucha czy krawat

Odpowiedź na to pytanie w przypadku niektórych par wymaga wielogodzinnych przemyśleń, a w przypadku innych nie zostaje w ogóle zadane, gdyż z góry wiadomo, że pan młody nosi wyłącznie krawaty lub zdecydowanie woli muchy. Wybór pomiędzy krawatem a muchą zależy od jego preferencji, ewentualnie sugestii panny młodej. Zalecane jest jednak uwzględnienie zdania pana młodego, gdyż ma się od w dniu swojego ślubu przede wszystkim czuć w swoim stroju komfortowo! O czym jednak należy w kontekście koszuli wiedzieć, wybierając pomiędzy muchą a krawatem: Krój koszuli oraz kołnierzyka świadczy o tym, czy koszula jest przeznaczona pod muchę czy krawat. Częściej pan młody występuje w muszce, która dodaje elegancji i jednocześnie pozwala na lekką ekstrawagancję, jeśli zdecydujecie się na nietypowy wzór lub materiał (zaintrygowani? Sprawdźcie muchy drewniane!).

Zakryte czy widoczne guziki

Niektórzy panowie lubią wersje klasyczne, nieodchodzące nawet o mały kroczek od kanonów elegancji, z kolei inni cenią sobie nieszablonowość i możliwość szaleństwa w ubiorze. Ta kwestia jest głównie uwarunkowana preferencjami pana młodego oraz charakteru imprezy, czy jest on bardzo zobowiązujący (kryte guziki), czy może luźny i biesiadny (widoczne). Zakryte guziki stosuje się najczęściej z muszką, krawat i tak zasłania większość guzików.

Odcienie bieli

Koszula pana młodego, podobnie jak suknia pani młodej, powinna być tradycyjnie biała. Dziś jednak kolor stroju pary młodej zależy głównie od ich twórczej inwencji i nikt specjalnie się różnym kolorystycznym wariacjom i motywom nie dziwi. Stawiając mimo to na tradycyjną białą koszulę, należy pamiętać, że biel bieli nierówna. Na odpowiednio dobrany odcień bieli ma wpływ między innymi ocień karnacji, kolor oczu, a także personalne preferencje. Niektórzy preferują cieplejsze odcienie, inni zimne. Ponownie podkreślenia wymaga, że pan młody ma czuć się dobrze w swojej ślubnej koszuli, dlatego jego opinia w tej kwestii jest ważna. Powstaje jednak pytanie…

Koszula biała czy dopasowana kolorem do sukni panny młodej?

To bardzo często zadawane pytanie podczas kompletowania garderoby państwa młodych. Zgodnie z zasadami modowego savoir-vivre koszula pana młodego powinna być śnieżnobiała. Jeśli jednak przyszła panna młoda zdecyduje się na sukienkę w innym odcieniu niż biel, pojawiają się wątpliwości, co do koloru koszuli pana młodego – czy suknia ślubna na tle koszuli nie będzie wyglądać na brudną? Spieszymy z pomocą. Odpowiedź brzmi: nie!

jaka koszula na wesele, koszula biała czy ecru

Panno młoda! Jeśli stoisz przed takim dylematem, odpowiedz sobie na te trzy pytania:

  • Czy wybierając kolor i mierząc swoją suknię, miałaś wrażenie, że jest brudna?
  • Czy w salonie kolor Twojej sukni wydawał się na stary, nieelegancki?
  • Czy właśnie celowo nie zdecydowałaś się na suknię w innym odcieniu niż śnieżna biel?

Jeśli na wszystkie te pytania padła odpowiedź TAK, to nie powinnaś mieć więcej wątpliwości! Suknia w odcieniu écru, kości słoniowej czy pudrowego różu wręcz powinna wyróżniać się kolorem. Przecież nietuzinkowy kolor był zapewne jednym z głównych powodów, dla których zdecydowałaś się przecież na tę właśnie konkretną suknię!

Jak więc widać, wybór koszuli dla pana młodego nie jest sprawą taką zupełnie prostą – wymaga przemyślenia kilku aspektów i podjęcia kilku świadomych decyzji. Najważniejsze jest jednak, żeby pan młody czuł się w swojej koszuli po prostu dobrze. W końcu będzie w niej występował przez całą długą noc, dlatego jego komfort jest tutaj zdecydowanym priorytetem. Dobrym pomysłem jest kupienie dwóch koszul – takich samych lub podobnych. W trakcie wesela pan młody będzie mógł się wówczas przebrać, jeśli jedna koszula ulegnie jakiemuś nieszczęśliwemu wypadkowi lub wskutek szalonych zabaw nabierze nieświeżego zapachu.