Wed it » Ślubne Porady i Wskazówki » Ślub » Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy jest połączeniem ceremonii kościelnej ze ślubem cywilnym

Ślub konkordatowy to połączenie ceremonii ślubu kościelnego ze ślubem cywilnym – w momencie zawarcia ślubu kościelnego (który nie ma mocy prawnej) zawierany jest także ślub cywilny (który ma skutki prawne). Obecnie młodzi nie muszą osobno zawierać ślubu cywilnego i kościelnego.

Wszystkie osoby wyznania rzymsko-katolickiego mogą wziąć ślub konkordatowy w kościele dopełniając wszystkich formalności w zakrystii kościoła przed ceremonią. W przypadku ślubu konkordatowego nie ma już konieczności odbywania ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Ślub konkordatowy pozwala na zawarcie małżeństwa w świetle polskiego prawa – zachowując podniosłość ceremonii ślubu kościelnego

Ceremonia ta jest w zasadzie synonimem ślubu kościelnego. Oczywiście istnieje możliwość rozdzielenia ślubu kościelnego i cywilnego oraz odbycia dwóch osobnych ceremonii w Urzędzie Stanu Cywilnego i w kościele. Większość par decyduje się na przyjęcie ślubu konkordatowego. Jest to wygodniejsza i mniej czasochłonna opcja niewymagająca wizyty w USC.

Nadaj wyjątkowy charakter swojej uroczystości i zadbaj o jej niepowtarzalną oprawę

Przedślubne przygotowania w przypadku ślubu konkordatowego toczą się dokładnie tak samo jak w przypadku ślubu kościelnego, gdyż sama ceremonia jak i dopełnianie formalności urzędowych obywają się w kościele. Warto więc zadbać o odpowiednią oprawę uroczystości – kwiatowe aranżację, oprawę muzyczną, dekoracje kościoła – by nadać tej uroczystości wyjątkowego charakteru.