Wed it » Ślubne Porady i Wskazówki » Ślub » Ślub kościelny

Ślub kościelny

Ślub kościelny to piękna ceremonia, bez której wiele osób nie wyobraża sobie zawarcia małżeństwa

Ceremonia ślubu kościelnego sama w sobie jest wzniosłym i wzruszającym wydarzeniem. Aby jednak nadać tej uroczystości wyjątkowego charakteru, warto zwrócić uwagę na szczegóły i zadbać o odpowiednią oprawę. Już same kwiatowe dekoracje w kościele mogą być zapowiedzią motywu przewodniego przyjęcia, tak by wszystkie elementy współgrały ze sobą i tworzyły doskonałą całość.

Ślub kościelny sam w sobie nie ma mocy prawnej – jest jednak wiążący w świetle wiary

Ślub kościelny wiąże się również z szeregiem formalności, o które należy zadbać i terminami wymagającymi ustaleń. Należy jednak pamiętać, że ślub kościelny sam w sobie jest jedynie ceremonią kościelną i nie niesie ze sobą mocy prawnej, którą zapewnia np. ślub cywilny lub konkordatowy.

W celu zawarcia ślubu kościelnego należy przygotować wiele dokumentów i zadbać o spełnienie odpowiednich wymogów takich jak:

  • świadectwo bierzmowania
  • odpis aktu chrztu
  • potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich
  • zaświadczenie odbycia rozmowy w poradni rodzinnej
  • potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi w parafii

Pary o różnych wyznaniach również mogą zawrzeć ślub kościelny, wiąże się to jednak z dodatkowymi wymaganiami

Kościelny ślub międzywyznaniowy lub z ateistą również jest możliwy, jednak nieco bardziej wymagający w organizacji. Często wiąże z dodatkowymi formalnościami związanymi ze ślubem międzynarodowym oraz zapewnieniem tłumaczeń i odpowiedniego przeprowadzenia ceremonii.

Warto więc ułatwić sobie przedślubne przygotowania, powierzając kwestie organizacji ślubnej konsultantce, by zyskać czas i zająć się tym, co przed ślubem najprzyjemniejsze.

Jako doświadczona wedding plannerka pomogę Wam w przygotowaniu wszelkich kwestii formalnych wymaganych w celu odbycia ceremonii ślubu kościelnego.