Wed it » Ślubne Porady i Wskazówki » Porady Ślubne » Wesele w Zakopanem – jak je sprawnie i sprytnie zorganizować

Wesele w Zakopanem – jak je sprawnie i sprytnie zorganizować

Wesele góralskie na Podhalu to przede wszystkim tańce, ludowa muzyka i tradycyjne podhalańskie przyśpiewki. Jeśli organizujecie wesele w Zakopanem, przed Wami wiele wyzwań, ale i bardzo wiele możliwości do wykorzystania! Rozglądacie się już może za salą, ciekawymi, zaskakującymi atrakcjami dla gości na wesele, dekoracjami do kościoła i do domu? A czy jesteście w ogóle świadomi, jakie możliwości daje Wam Zakopane i inne miejscowości na Podhalu?

Podhale jest regionem bogatym w zapierające dech w piersiach, monumentalne górskie krajobrazy, obfituje w typowe góralskie lokale i opływa w interesujące i nierzadko zaskakujące dla przybyłych z innych regionów Polski gości podhalańskie tradycje weselne. Każdy konsultant ślubny z całą pewnością ucieszy się nie lada ze zlecenia na Podhalu, gdyż w tym regionie można szczególnie wykazać się kreatywnością i zaskoczyć gości, zwłaszcza pochodzących z innych stron – i to na niejeden sposób!

ślub i wesele gorajskie, kapela góralska

Jak znaleźć salę na wesele w Zakopanem?

Najwięcej sal weselnych w Zakopanem i okolicach znajdziecie rzecz jasna w stylu rustykalnym i super – koniecznie z tego skorzystajcie! Zakopane kojarzy się przede wszystkim z góralskim folklorem, regionalnymi wyrobami i specyficznym wystrojem. Chatka z drewnianych bali i kamieni, drewniane stoły i ławy pokryte owczą skórą, haftowane obrusy i firany, świeże polne kwiaty – w takim otoczeniu chyba każdy z łatwością wyobrazi sobie doskonałe, tradycyjne wesele na Podhalu. Jak znaleźć doskonałą salę mieszczącą odpowiednią ilość osób? Znaleźć salę w dobrej cenie, w dogodnym, nieoddalonym za bardzo terminie, w pożądanej lokalizacji, pięknym otoczeniu i niedruzgocącej cenie za talerzyk nie będzie jednak wcale tak łatwo, pomimo mnogości

Weselne tradycje podhalańskie

Wypytowiny. Polegają one na tym, że któryś z drużbów, najczęściej świadek, wygłasza mowę o charakterze moralizatorskim i religijnym, po której młodzi muszą podjąć ostateczną decyzję, czy chcą iść ze sobą do ołtarza. Podczas wypytowin często parze młodej stawia się również półżartem i półserio różne pytania o ich przyszłe wspólne życie. Po tym obrządku następuje uroczyste błogosławieństwo pary młodej przez rodziców z obu stron. W tradycji góralskiej bardzo ważna jest symboliczna droga do kościoła i potem na salę weselną. Otóż, drogę do kościoła z domu panny młodej para młoda pokonuje osobno. Pana młodego zabierają ze sobą druhny, a panna młoda jedzie z drużbami. Dopiero po zawarciu sakramentu świeżo upieczeni małżonkowie udają się razem na salę weselną – oczywiście najlepiej w bryczce z końmi, pokonując po drodze blokujące ich przejazd bramy. Od wyjścia z kościoła cały czas powinna im towarzyszyć góralska muzyka. Nie cichnie ona nawet podczas tradycyjnego powitania chlebem i mlekiem (w kieliszkach od wódki). Po takim powitaniu rozpoczyna się hulaszcza zabawa, której punktem kulminacyjnym są cepiny – zwyczaj polegający na tym samym, co znane wszystkim oczepiny, jednak z tą różnicą, że  panna młoda rzuca za siebie wianek (nie welon czy bukiet), a następnie zakłada na głowę chustkę zwaną kaźmierkulą, co stanowi symbol końca niewinności, a początku życia jako mężatka. Pan młody podczas cepin na znak zmian w swoim życiu pozbywa się natomiast piórka z kapelusza, który jednak najpierw musi od druhen wykupić, co bywa często nie lada wyzwaniem i zapewnia gościom sporo śmiechu i rozrywki. Cepiny wieńczy taniec pary młodej, oczywiście nie byle jaki, a góralski! Zabawa po cepinach trwa do białego rana, a potem nawet i kilka dni. Po poprawinach przychodzi bowiem czas na drużbiarsko gościnę – zabawę organizowaną specjalnie dla drużbów i druhen, którzy podczas wesela i poprawin przede wszystkim troszczyli się o gości pary młodej. Drużbiarsko gościna to ich pora na tańce i toasty. Poza tym przez całe wesele nieustannie śpiewane są przyśpiewki. Jeśli obawiacie się, że nie wszyscy goście je znają, a być może chcieliby włączyć się we wspólny śpiew, możecie przygotować śpiewniki z przyśpiewkami. W zimie ciekawą atrakcją, pasującą do góralskiego wesela, będzie przejazd pary młodej saniami na salę weselną lub organizacja kuligu dla wszystkich gości. Opisując góralskie wesele, nie da się nie wspomnieć choć słowem o tradycyjnych kulinariach. Kwaśnica, oscypki z żurawiną, regionalne kiełbasy i szynki, smalec, chleb wypiekany w piecu, bundz, grule z kwaśnym mlekiem, pieczone prosię – między innymi te potrawy powinny się znaleźć na biesiadnych stołach. Nie powinno się zapomnieć również o alkoholu, który na góralskim weselu przelewa się w niemałych ilościach. Najbardziej tradycyjnym alkoholem dla górali jest śliwowica.

ślub góralski, regionalny wystrój kościoła

Suknia dla podhalańskiej panny młodej i strój dla pana młodego z gór

Tradycyjna panna młoda z gór na nogi przywdzieje kierpce, na szyję założy czerwone korale, a na głowę wianek – symbol niewinności, którym rzucać będzie podczas cepin. Pan młody z kolei powinien wystąpić w białej koszuli oraz „portkach” z jasnej wełny owczej ze wzorami, pasującymi najlepiej do haftów na sukni panny młodej. Spodnie zdobić powinien szeroki pas, a głowę pana młodego kapelusz z piórkiem, który również odgrywa ważną rolę przy cepinach. Na stopy pan młody oczywiście również zakłada tradycyjne kierpce.

Organizacja wesela w Zakopanem – potrzebna konsultantka ślubna?

Tak zwana wedding plannerka, czy po prostu konsultantka ślubna, przede wszystkim podzieli się z Wami swoimi doświadczeniami i pomoże w podjęciu niejednej trudnej decyzji. Udostępni Wam poza tym bazę sprawdzonych, profesjonalnych usługodawców, doradzi w wyborze konkretnych usług i rozwiązań, a następnie skontaktuje się z wybranymi firmami za Was, dzięki czemu oszczędzicie naprawdę wiele czasu! Dzięki konsultantce ślubnej możecie oszczędzić nawet do 250 godzin, które potrzebne są na samodzielne podejmowanie kontaktów i inne czynności organizacyjne. Nie musicie jednak współpracować z konsultantką od samego początku – możecie skorzystać z jej doradztwa w każdej chwili, niezależnie od stopnia zaawansowania Waszych przygotowań – na przykład wtedy, kiedy o czymś zapomnicie, coś posypie się Wam w ostatniej chwili lub po prostu będziecie potrzebowali profesjonalnej porady. Wachlarz możliwości współpracy jest tak szeroki, że bez wątpienia zaspokoi indywidualne potrzeby każdej pary: konsultantka ślubna podejmie się bowiem zarówno kompleksowej organizacji ślubu i wesela, jak i jednorazowej ślubnej konsultacji.

wesele w Zakopanem, tort na sali weselnej

Z pomocą konsultantki poza cennym czasem możecie zaoszczędzić również… pieniądze! Konsultantka ślubna w Krakowie i okolicach z całą pewnością wynegocjuje dla Was korzystne stawki u usługodawców i pomoże Wam się z nimi rozliczyć. Zawsze będzie trzymać się ustalonego budżetu ślubnego, jednak niewykluczone, że dzięki niej pod tym względem wyjdziecie nawet na plus. Zadaniem konsultantki ślubnej jest odciążenie młodej pary – nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Konsultantka powinna być dla Was niezawodnym wsparciem nie tylko podczas przygotowań, ale i w trakcie samego ślubu i wesela, a także i po uroczystościach, kiedy to trzeba dotrzymywać kolejnych terminów płatności i wywiązywać się z dalszych umów. W Krakowie, podobnie jak w innych dużych miastach Polski, wybór wszelakich opcji jest przeogromny, lecz jednocześnie ich dostępność bywa mocno ograniczona ze względu na bardzo duży popyt. Czasami pomoc ze strony doświadczonej osoby z wypracowanymi, zaufanymi kontaktami jest jedyną słuszną opcją, jeśli nie chcecie stracić nerwów już na samym starcie. Wasza konsultantka ślubna dopilnuje, by o niczym w całym ślubnym ambarasie nie zapomniano, podczas gdy Wy będziecie mogli z wolnymi umysłami cieszyć się świętem Waszej miłości!