Wed it » Ślubne Porady i Wskazówki » Ślub » Wesele góralskie – nie tylko w górach, nie tylko dla górali

Wesele góralskie – nie tylko w górach, nie tylko dla górali

Kochacie góry i Waszym marzeniem jest ślub i wesele w konwencji góralskich tradycji i z góralskimi motywami? A może jedno z Was pochodzi z Podhala i chcecie to podkreślić, kultywując góralskie zwyczaje? Góralski folklor – stroje, potrawy i muzyka – pociąga wiele osób z różnych stron Polski. Na co zwrócić uwagę podczas organizacji wesela w stylu góralskim – jak powinno ono wyglądać?

ślub góralski, regionalny wystrój kościoła

Kapela góralska na wesele

Góralskie wesele to nie byle bankiecik – to kilkudniowa, huczna zabawa na nie mniej niż 150 osób. Tańcom i zabawom towarzyszyć musi koniecznie głośna muzyka ludowa grana na żywo przez oryginalną góralską kapelę, z nieodwołalnym towarzyszeniem brzmienia czystych kwart i kwint góralskich skrzypeczek. Kapela góralska odpowiada także za prowadzenie tradycyjnych góralskich zabaw oraz śpiewanie przyśpiewek, które stanowią nieodłączny element całego góralskiego obrzędu ślubno-weselnego. Kapela często towarzyszy młodym przez niemal cały czas od błogosławieństwa, aż po ostatni dzień wesela.

Dekoracje w góralskim stylu

Wesele góralskie można zorganizować właściwie wszędzie, ponieważ wszędzie znajdzie się karczma czy sala weselna, która będzie pasowała stylistyką i oferowała taką opcję. Jednakże, jeśli jesteście prawdziwymi pasjonatami górskich pejzaży, nie może ich przecież w dniu Waszego ślubu zabraknąć! Warto więc przemyśleć organizację wesela w górskich rejonach. Chata z drewnianych bali i kamieni, drewniane stoły i ławy pokryte owczą skórą, haftowane obrusy i firany, świeże polne kwiaty – o dekoracjach w motywie góralskim zapewne nie trzeba się rozpisywać, ponieważ każdy, kto choć raz zagościł w górach, z pewnością pamięta, jak urokliwy jest tamtejszy folklor.

wesele góralskie, dekoracje stołu gości

Góralskie stroje ludowe

Para młoda na tradycyjnym góralskim weselu ubiera oczywiście tradycyjne ludowe stroje. Panna młoda może zdecydować się na ślubną białą suknię z haftami, których kształty i kolory zależą od regionu jej pochodzenia, lub na jeszcze bardziej tradycyjną spódnicę, najczęściej w kwiatowe wzory, do której zakłada białą koszulę i wyszywany ręcznie gorset. Tradycyjna panna młoda z gór na nogi przywdzieje kierpce, na szyję założy czerwone korale, a na głowę wianek – symbol niewinności, którym rzucać będzie podczas cepin. Pan młody z kolei powinien wystąpić w białej koszuli oraz „portkach” z jasnej wełny owczej ze wzorami, pasującymi najlepiej do haftów na sukni panny młodej. Spodnie zdobić powinien szeroki pas, a głowę pana młodego kapelusz z piórkiem, który również odgrywa ważną rolę przy cepinach. Na stopy pan młody oczywiście również zakłada tradycyjne kierpce.

Będąc gościem na góralskim weselu, również możesz założyć tradycyjny strój góralski – nawet jest to wskazane, gdyż rdzenni górale mają to w swoim zwyczaju. Jeśli nie posiadasz kompletnego stroju, możesz podkreślić stylizację jedynie elementami kojarzącymi się z góralskim folklorem. Panie mogą pomalować usta czerwoną szminką i założyć korale lub przepasać się chustą. Natomiast najprostszą opcją dla panów jest założenie góralskiego kapelusza.

Góralskie zwyczaje weselne

Ślub i wesele u górali nie może odbyć się bez uwzględnienia góralskich weselnych zwyczajów. W dniu ślubu do domu panny młodej przybywa pan młody wraz ze swoimi drużbami. Zbiera się tam również spora część rodziny, by wraz z kapelą weselną śpiewać tradycyjne przyśpiewki, w tym tak zwaną pieśń starościny. Najpierw odbywają się jednak według tradycji tak zwane wypytowiny. Polegają one na tym, że któryś z drużbów, najczęściej świadek, wygłasza mowę o charakterze moralizatorskim i religijnym, po której młodzi muszą podjąć ostateczną decyzję, czy chcą iść ze sobą do ołtarza. Podczas wypytowin często parze młodej stawia się również półżartem i półserio różne pytania o ich przyszłe wspólne życie. Po tym obrządku następuje uroczyste błogosławieństwo pary młodej przez rodziców z obu stron. W tradycji góralskiej bardzo ważna jest symboliczna droga do kościoła i potem na salę weselną. Otóż, drogę do kościoła z domu panny młodej para młoda pokonuje osobno. Pana młodego zabierają ze sobą druhny, a panna młoda jedzie z drużbami. Dopiero po zawarciu sakramentu świeżo upieczeni małżonkowie udają się razem na salę weselną – oczywiście najlepiej w bryczce z końmi, pokonując po drodze blokujące ich przejazd bramy. Od wyjścia z kościoła cały czas powinna im towarzyszyć góralska muzyka. Nie cichnie ona nawet podczas tradycyjnego powitania chlebem i mlekiem (w kieliszkach od wódki). Po takim powitaniu rozpoczyna się hulaszcza zabawa, której punktem kulminacyjnym są cepiny – zwyczaj polegający na tym samym, co znane wszystkim oczepiny, jednak z tą różnicą, że  panna młoda rzuca za siebie wianek (nie welon czy bukiet), a następnie zakłada na głowę chustkę zwaną kaźmierkulą, co stanowi symbol końca niewinności, a początku życia jako mężatka. Pan młody podczas cepin na znak zmian w swoim życiu pozbywa się natomiast piórka z kapelusza, który jednak najpierw musi od druhen wykupić, co bywa często nie lada wyzwaniem i zapewnia gościom sporo śmiechu i rozrywki. Cepiny wieńczy taniec pary młodej, oczywiście nie byle jaki, a góralski! Zabawa po cepinach trwa do białego rana, a potem nawet i kilka dni. Po poprawinach przychodzi bowiem czas na drużbiarsko gościnę – zabawę organizowaną specjalnie dla drużbów i druhen, którzy podczas wesela i poprawin przede wszystkim troszczyli się o gości pary młodej. Drużbiarsko gościna to ich pora na tańce i toasty. Poza tym przez całe wesele nieustannie śpiewane są przyśpiewki. Jeśli obawiacie się, że nie wszyscy goście je znają, a być może chcieliby włączyć się we wspólny śpiew, możecie przygotować śpiewniki z przyśpiewkami. W zimie ciekawą atrakcją, pasującą do góralskiego wesela, będzie przejazd pary młodej saniami na salę weselną lub organizacja kuligu dla wszystkich gości.

ślub i wesele gorajskie, kapela góralska

Potrawy prosto z gór

Opisując góralskie wesele, nie da się nie wspomnieć choć słowem o tradycyjnych kulinariach. Kwaśnica, oscypki z żurawiną, regionalne kiełbasy i szynki, smalec, chleb wypiekany w piecu, bundz, grule z kwaśnym mlekiem, pieczone prosię – między innymi te potrawy powinny się znaleźć na biesiadnych stołach. Nie powinno się zapomnieć również o alkoholu, który na góralskim weselu przelewa się w niemałych ilościach. Najbardziej tradycyjnym alkoholem dla górali jest śliwowica.

Prawdziwe góralskie wesele to żywioł, który w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli. Górale są przeważnie ludźmi bardzo temperamentnymi i lubiącymi się bawić. Poza tym są z reguły bardzo muzykalni, dlatego góralskie wesela to przede wszystkim taniec, muzyka i śpiew, oczywiście w patriotycznym, ludowym wydaniu!