Dekoracje ślubne domu to temat, którym prawdopodobnie na początku nie zaprzątaliście sobie za bardzo głowy. Jednak myśl o zbliżającym się błogosławieństwie i fotografie, który będzie krzątał się po Waszych rodzinnych domach podczas przygotowań do ślubu, być może skłoniła Was już do refleksji nad tym, jakie dekoracje ślubne powinny się znaleźć wtedy w Waszym otoczeniu.
Dekoracje u panny młodej a dekoracje u pana młodego – różnice i podobieństwa
Dekoracje w domu panny młodej zwykle są znacznie bogatsze niż wystrój w domu pana młodego. Skąd bierze się taka dysproporcja? Główne powody są dwa: po pierwsze fotograf ślubny czy ekipa filmująca w dniu ślubu większość czasu spędza przeważnie z panną młodą, podczas gdy ta przygotowuje się w asyście fryzjera, makijażystki, mamy, świadkowej i druhen. Często towarzyszy temu wiele wzruszeń lub śmiechów – zawsze jest jednak niemało do udokumentowania. Po drugie – zwyczajowo w domu panny młodej odbywa się przecież tradycyjne błogosławieństwo młodej pary przez rodziców, podczas którego w rodzinnym domu panny młodej gości wiele osób: rodzice obojga narzeczonych, świadkowie, najbliższa rodzina, na przykład dziadkowie i rodzeństwo, a nawet bliscy przyjaciele ze swoimi osobami towarzyszącymi. Nic więc dziwnego, że gospodarze chcą, by tego dnia ich dom wyglądał wyjątkowo pięknie. Szczególną uwagę należy zwrócić więc na to właśnie pomieszczenie, w którym odbywać się będzie błogosławieństwo. Może być to zarówno salon czy jadalnia, jak i pokój panny młodej, taras, a nawet altana w ogrodzie. Wskazówka: w przypadku dwóch ostatnich należy mieć na uwadze możliwe załamanie pogody i być przygotowanym na przeniesienie błogosławieństwa do innego, również udekorowanego zawczasu pomieszczenia, znajdującego się wewnątrz domu.
W dniu ślubu zarówno pokój panny młodej, jak i pana młodego powinien być, choćby w niewielkim stopniu, udekorowany, ponieważ prawdopodobnie w swoich pokojach właśnie będziecie się do ślubu ubierać i również tam będą Wam towarzyszyły obiektywy i kamera. W jakim stylu będą to dekoracje – to zależy od Was, podobnie zresztą jak ich kolorystyka i rodzaj ozdób. Świeczki porozstawiane po kątach niczym z teledysku Christiny Perri do „Thousand years”, ogromne bukiety w wysokich, złotych wazonach czy drobne wieńce uplecione z polnych kwiatów w rustykalnym stylu – w dekorowaniu domu na ślub panuje pełna dowolność. Zwróćcie tylko uwagę na jednolitość wystroju. Najlepiej, kiedy w obu domach dekoracje utrzymane są w jednej konwencji – podobnie zresztą jak i dekoracje w kościele oraz na sali weselnej. Obecność ozdób zagwarantuje, że od profesjonalnego fotografa ślubnego otrzymacie również takie zdjęcia, na których w sposób artystyczny uchwycone zostały detale (pewnie widzieliście już zdjęcia obrączek Waszych znajomych sfotografowane na listkach rośliny zdobiącej pomieszczenie lub sukni ślubnej wiszącej na karniszu ozdobionym światełkami lub girlandą kwiatów). Do ciekawych zdjęć w otoczeniu dekoracji ślubnych możecie wykorzystać także balustradę schodów czy niski parapet – takie kadry to ślubne evergreeny. Jeśli salę weselną ubiera Wam dekoratorka lub florystka, nie wahajcie się skorzystać z takich profesjonalnych usług także w kwestii przybrania domów. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że wszystkie elementy będą ze sobą współgrały, a poza tym oszczędzicie sobie dodatkowej pracy w ostatnich, intensywnych dniach przed ślubem.
Ogród, brama, ogrodzenie…
Tradycyjne strojenie bramy i ogrodzenia przed domem panny młodej w wielu regionach Polski uznawane jest za ważny symbol świadczący o zmianie stanu cywilnego. Obecnie powoli odchodzi się od tego zwyczaju, na przykład ze względów bezpieczeństwa (wesele to sygnał dla złodzieja, że dom prawdopodobnie będzie stał przez większość nocy pusty) czy też przez chęć zachowania prywatności. Jednak wiele młodych par wciąż kultywuje tę tradycję pomimo problemów z nią związanych i ozdabia nie tylko bramę przed domem panny młodej, ale również pana młodego. Niegdyś najpopularniejsze balony i kolorowe serpentyny dziś zastępowane są przez inne najróżniejsze ozdoby: kwiaty, drewniane ornamenty i rzeźby, tkaniny, koronki, kolorowe światełka. Doświadczona florystka ułoży kwiatową kompozycję w dowolny kształt tak, by stworzyć portal nad furtką czy bramą – taka dekoracja pasować może do każdego stylu, trzeba tylko użyć odpowiednich elementów. Uroczo prezentować się będą również własnoręcznie robione wianki, doskonale pasujące do wesela w rustykalnym stylu. Coraz częściej pary młode do dekoracji wybierają materiały nieszkodzące środowisku i bezpieczne dla zwierząt, które wpasowują się najlepiej w wystrój wesel rustykalnych i folklorystycznych.
Ślubny wystrój domu nie tylko w wybranym stylu, ale i tematyce
Organizujecie wesele tematyczne, na przykład w marynistycznym lub góralskim stylu? Koniecznie zadbajcie o to, by dekoracje ślubne domu powiązane były z daną tematyką. W dekorowaniu liczy się bowiem konsekwencja. Przybyli na błogosławieństwo goście z pewnością będą podziwiali aranżację wnętrz i użyte do niej rekwizyty. Wesele w stylu imprezy u Wielkiego Gatsby’ego? Przygotujcie dużo piór, pereł, cekinów, złotych obrusów, firan z frędzlami, do tego stroje i fryzury z lat 20’, a wszyscy bez wątpienia poczują dokładnie taki klimat, o jaki Wam chodziło jeszcze przed przekroczeniem progu sali balowej!
Możliwości dekoracji i sposobów ich organizacji jest wiele, nieskończona jest ilość poszczególnych ozdób: tekstyliów, roślin, pudełek, ramek, napisów, skrzynek, wazonów itd. W nadmiarze opcji można się pogubić. Tym, czego jednak pod żadnym pozorem nie należy zgubić przy dekorowaniu, jest umiar – przestrojona sala czy dom najpewniej przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego, ograniczając być może jeszcze przestrzeń, a nawet stwarzając niebezpieczeństwo dla gości. Jeśli te kwestie macie na uwadze, możecie jednak popuścić wodze fantazji i przykuć uwagę gości wyjątkowymi dekoracjami ślubnymi domu!