Ślub najlepszego przyjaciela czy brata to niezwykłe i niepowtarzalne przeżycie dla każdego mężczyzny, a już szczególnie, kiedy zostanie wyróżniony i poproszony o pełnienie na nim zaszczytnej roli świadka. Świadek pana młodego musi jednak pamiętać, że z tym tytułem wiąże się odpowiedzialna funkcja, na którą może składać się wiele zadań.
Bycie świadkiem nie musi wcale wiązać się z ogromną ilością obowiązków, jednak to właśnie na świadku para młoda powinna móc polegać, zarówno przed, jak i w trakcie, a także po dniu ślubu.
Większość obowiązków i spraw organizacyjnych zarówno świadek, jak i świadkowa, będą zapewne ustalać z parą młodą, jednak niektóre z nich powinny być dla świadków oczywiste – zwłaszcza, że najprawdopodobniej mogą umknąć parze młodej w ferworze przygotowań. Warto mieć na uwadze, jakie zadania mogą przypaść świadkowi w związku ze ślubem bliskiej osoby.
Wieczór kawalerski
Organizacja wieczoru kawalerskiego to jedno z głównych tradycyjnych zadań świadka. Sporządzenie listy gości i wybór atrakcji, a później cała logistyka– wszystko to spoczywa na barkach świadka. Oczywiście atrakcje powinny być dopasowane do upodobań pana młodego. Ale dla bliskiego przyjaciela ocena, co ucieszy młodego najbardziej, nie powinna stanowić przecież trudności! Świadek powinien się również koniecznie upewnić, że termin imprezy odpowiada większości zaproszonych gości oraz przede wszystkim przyszłemu panu młodemu.
W czym zwykle pomaga świadek przed ślubem
Pomoc w organizacji ślubu i wesela nie jest dla świadka obligatoryjna, jednak zaangażowany świadek z całą pewnością swoją pomoc powinien zaoferować. Być może pan młody będzie potrzebował wsparcia i porady podczas kupna garnituru czy wygodnych butów (chociaż na tym polu przeważnie ster dzierży panna młoda, która garnitur i dodatki dla pana młodego dobiera do swojej sukni ślubnej). W gestii świadka pozostaje jednak bardzo często pomoc w wyborze i kupnie alkoholu oraz transporcie napojów na salę weselną.
Czasami też warto zaoferować pomocną dłoń na dzień czy ostatnie kilka dni przed ślubem, kiedy państwo młodzi mogą na przykład zajmować się rozkładaniem winietek na weselnych stołach czy nakładaniem etykietek na wódkę weselną. Każda para rąk się wówczas przyda!
Przyjęło się, że świadek pomaga panu młodemu bezpośrednio przed ślubem przy ubieraniu się na ceremonię. Są to na pewno stresujące dla młodego chwile, zwłaszcza, jeśli towarzyszy mu w nich ekipa filmująca i fotograf. Zadaniem świadka jest wówczas rozluźnianie atmosfery i dodawanie panu młodemu otuchy. Świadek może być obecny także na błogosławieństwie, jednak niewykluczone, że zostanie mu w tym czasie przydzielone jakieś inne zadanie.
Co robi świadek na ślubie
Najczęściej świadek odpowiada za dowóz panny młodej lub pary młodej po błogosławieństwie z domu na ślub – do urzędu lub kościoła. W tym celu para młoda najczęściej wynajmuje samochód – możliwe, że świadek będzie musiał go wcześniej odebrać.
Głównym zadaniem świadka na ślubie, niezależnie od tego, czy jest to ślub cywilny czy kościelny, jest podanie obrączek młodej parze w odpowiednim momencie, a także – zaraz po lub bezpośrednio przed ceremonią – złożenie podpisu na oficjalnym dokumencie poświadczającym o zawarciu związku małżeńskiego przez młodą parę.
Świadek musi być również świadomy tego, że przez całą ceremonię będzie siedział najbliżej młodej pary, co wiąże się z niemal nieustanną obecnością w kadrze aparatu fotografa. Świadek po prostu nie może zawalić i o czymś zapomnieć, i jeszcze w razie czego powinien uchronić pana młodego przed ewentualną wpadką. Po fortunnych zaślubinach nadchodzi czas na życzenia od gości. Wówczas zadanie świadków polega najczęściej na odbieraniu prezentów i późniejsze zatroszczenie się o nie.
Świadek na ślubie cywilnym a świadek na ślubie kościelnym lub konkordatowym
Czy świadkowanie na ślubie kościelnym różni się czymkolwiek od świadkowania na ślubie cywilnym? Właściwie nie. Świadkami, zarówno w urzędzie, jak i w kościele, mogą bez przeszkód zostać na przykład dwie kobiety, niewierzące lub wyznające religię inną niż chrześcijańska, nieochrzczone i niebierzmowane. Jedyne wymagania dla świadków to okazanie dowodu osobistego oraz, co za tym idzie – pełnoletniość. Świadkiem nie musi być osoba koniecznie polskiego pochodzenia. W takim wypadku musi posiadać ona ważny paszport, a jeśli nie mówi w języku polskim, nieodzowna jest również obecność tłumacza. Z obrzędem kościelnym jest związane jedynie klika dodatkowych zwyczajów, na przykład, że świadkami powinny być osoby różnej płci, najlepiej stanu wolnego i będące w stanie łaski uświęcającej – absolutnie nie są to jednak kardynalne wymogi.
Co podczas weselnej zabawy?
Większość par młodych pewnie zasygnalizuje świadkowi, w czym podczas weselnej zabawy będzie im najbardziej potrzebna jego pomoc. Zaangażowany świadek będzie ochoczo wznosił toasty za zdrowie pary młodej, uczestniczył we wszystkich zabawach weselnych i dawał z siebie 100% podczas sesji zdjęciowej. Powinien mieć również ze sobą niezbędnik świadka, czyli zestaw rzeczy na wszelki wypadek: igła i nitka, plaster na odciski, tabletki od bólu głowy, koszula na zmianę dla pana młodego itd. Świadek każdy nieoczekiwany kryzys powinien jak najszybciej dostrzec i zażegnać.
Nie jest powiedziane, że świadek będzie musiał z organizacyjnych rzeczy robić cokolwiek, jednak wyznacznikiem dobrego świadka jest jego troska o samopoczucie gości oraz atmosferę zabawy. Świadkowanie jest więc równie zaszczytną, co odpowiedzialną funkcją, jednak niekoniecznie aż tak wymagającą – wszystko jest do ustalenia z młodymi. Jeśli jednak poproszona osoba nie czuje się na siłach podołać zadaniu, nawet w czysto symbolicznym wymiarze, ma prawo odmówić świadkowania i nikt nie powinien mieć do niej o to pretensji! Nie każdy w wyróżniającej się roli będzie czuł się komfortowo – jest to kwestią określonych cech charakteru. Przyznana funkcja powinna przede wszystkim świadka cieszyć, a nie spędzać mu sen z powiek.