Wed it » Ślubne Porady i Wskazówki » Porady Ślubne » DJ czy zespół: O muzyce na weselu słów kilka

DJ czy zespół: O muzyce na weselu słów kilka

Jedną z rzeczy, która najbardziej zastanawia zaproszonych na wesele gości z całą pewnością jest to, czy muzyka będzie grana na żywo czy puszczana z konsolety. W końcu bez muzyki nie ma zabawy! W tym temacie każdy ma jednak własne preferencje, zdania są mocno podzielone, a argumenty wymieniane przeróżne. Najlepiej nie sugerujcie się czyimkolwiek zdaniem i samodzielnie rozważcie, czy wolicie zatrudnić na wesele DJ-a czy kapelę.

Podstawowe różnice pomiędzy DJ-em a zespołem

Widoczną gołym okiem i oczywistą różnicą pomiędzy zespołem a DJ-em jest nośnik dźwięku. DJ na weselu puszcza muzykę z płyt lub z komputera – w jego przypadku repertuar jest praktycznie nieograniczony. Dzięki temu dużo prościej dostosować style muzyczne do odbiorców – rock 'n’ roll z lat 50’, klasyki rockowych ballad, rytmy latynoskie, hip-hop czy najnowsze hity wprost z hot listy Billboardu – u DJ-a dostępne jest wszystko. Możecie zaproponować mu swoją własną playlistę lub nakreślić klimat muzyki, do której chcecie się bawić na swoim weselu. Doświadczonemu DJ-owi śmiało można zaufać w kwestii doboru repertuaru, ponieważ z całą pewnością wie on, przy czym goście bawią się zwykle najchętniej.

jak wybrać dobry zespól na wesele

Zespół natomiast, złożony z najwybitniejszych nawet muzyków, nie zagra niestety wszystkiego. Repertuar weselnych bandów złożony jest zwykle z około dwustu kawałków z różnych muzycznych gatunków i z różnych dekad. To, co wiele osób jednak bardzo ceni sobie w zespole muzycznym, to obecność żywych instrumentów oraz nierzadko imponujące umiejętności ich właścicieli. Zespół na weselu może zaskoczyć gości własnymi, niebanalnymi aranżacjami znanych przebojów. Zwykle członkowie zespołu łapią też szybkiej kontakt z gośćmi i potrafią skuteczniej zachęcić do wyjścia na parkiet, ponieważ – z racji ilości osób na scenie i ich wzajemnej interakcji – atmosfera potrafi zrobić się elektryzująca. Ponadto większość instrumentów jest mobilnych, tak więc nie ma przeszkód, by niektórzy członkowie kapeli weselnej zagrali również w domu podczas błogosławieństwa czy podczas życzeń pod kościołem, czego od DJ-a naturalnie trudno wymagać. Jednak orkiestra weselna zajmuje z całym swoim wyposażeniem znacznie więcej powierzchni od DJ-a, co może mieć spore znaczenie przy ograniczonej powierzchni na sali.

DJ czy orkiestra na wesele – co wychodzi taniej?

Zestawienie kosztów za usługi DJ-a i zespołu muzycznego nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, że wynajęcie DJ-a jest opcją tańszą. Ceny za wesele u różnych DJ-ów mogą wprawdzie dalece różnić się między sobą, ale wynagrodzenie dla jednej osoby i tak zawsze będzie mniejsze niż gaża dla zespołu złożonego z co najmniej trzech muzyków (a najczęściej pięciu lub sześciu). Oczywiście także w przypadku muzyki na żywo ceny znacznie się wahają – nawet bardziej niż w przypadku muzyki z konsolety. Od 1500 zł do nawet 15 000 zł – tyle możecie zapłacić za swój zespół weselny w zależności od jego renomy, umiejętności muzyków, wielkości składu itd. Zespoły doświadczone, z wyższej półki, będą oczekiwały naturalnie wyższego wynagrodzenia niż wciąż kształcący się muzycy o krótkim stażu jako zespół. Naprawdę dobre zespoły weselne można rozpoznać po tym, że trudno u nich o nieobłożony termin, dlatego niekiedy pary decydują się na organizację ślubu pod wolny termin nie sali, a właśnie zespołu. Zespół muzyczny w swój występ weselny musi włożyć niemały wysiłek zarówno fizyczny, jak i umysłowy – grając na instrumencie, nie ma przerw od skupienia i nie tylko dęte instrumenty wymagają dobrej kondycji fizycznej. Biorąc to pod uwagę, nawet znacznie wyższa cena za zespół powinna się wydawać jak najbardziej uzasadniona. Niemniej jednak pod uwagę trzeba wziąć jeszcze koszty dodatkowe – talerzyki oraz ewentualnie noclegi, jeśli wesele odbywa się daleko od miejsca zamieszkania wykonawców. Większa liczba osób implikuje naturalnie większe koszty.

dj czy zespól na wesele, jaką muzykę wybrać na wesele

Jak zacząć szukać?

Wiecie już, czy zespół czy DJ będzie dbał o muzykę na Waszym weselu? Doskonale! Teraz wejdźcie na YouTube i wpiszcie adekwatne hasło w wyszukiwarkę. Przesłuchajcie, ile dacie radę i skontaktujcie się z tymi wykonawcami, którzy najbardziej Was urzekli. Uzbrójcie się w cierpliwość, bo możecie natrafić na niejednego amatora podającego się za weselnego wodzireja, DJ-a czy profesjonalny zespół. Możecie zasugerować się czyimś poleceniem, ale tak czy inaczej posłuchajcie zamieszczonego w Internecie demo, żeby upewnić się, czy faktycznie warto podejmować kontakt. Drugim krokiem takiej wstępnej selekcji jest zapytanie o ofertę. Dowiedzcie się, jakie DJ czy zespół weselny proponuje stawki i warunki współpracy. Jeśli wszystko do tej pory było dla Was w porządku, koniecznie zaproponujecie spotkanie na żywo. W przypadku DJ-a bardzo istotny jest jego charakter, prezencja i elokwencja, jeśli oczywiście ma on odpowiadać również za prowadzenie wesela w funkcji konferansjera. W przypadku zespołu należy ponadto sprawdzić, jak naprawdę brzmi on na żywo, ponieważ niestety zdarza się i tak, że muzycy publikują podrasowane demo, na którym brzmią znacznie lepiej niż w rzeczywistości – dotyczy to zwłaszcza partii wokalnych. Leader zespołu powinien zaproponować Wam, żebyście przyszli na najbliższą próbę. Jeśli nieszczególnie znacie się na wykonawstwie muzycznym, a mimo to chcecie mieć na weselu zespół, nie DJ-a, najlepiej poproście o pomoc osobę mającą do czynienia z muzyką na co dzień – niech również wyrazi swoją opinię. Wam być może nie uda się wysłyszeć nieciągłości, które osoby z wyczulonym uchem będą drażnić – a nie chcecie przecież, żeby ktoś na Waszym weselu bawił się przez to źle!

Wskazówki

Przy podpisywaniu umowy zwróćcie uwagę przede wszystkim na to, czy w przypadku sytuacji losowej zespół czy DJ obligują się do zorganizowania w zastępstwie osoby o porównywalnych umiejętnościach. Dowiedzcie się też, kto i jaką opłatę do ZAIKSu powinien uiścić – czasami troszczą się o to zleceniobiorcy, jednak często staje się to zadaniem pary młodej. Na kilka dni przed weselem ustalcie repertuar, ilość i długość setów i przerw, zabawy weselne i cały szczegółowy scenariusz przebiegu wesela.

Orkiestra jest dużo głębiej zakorzeniona w tradycji weselnej niż DJ i zwykle bardzo ceniona przez osoby starsze, które inaczej nie wyobrażają sobie tańców. DJ natomiast jest coraz bardziej popularny pośród ludzi młodych, którzy lubią bawić się w rytmie nowoczesnych hitów miksowanych na konsoli. Nie ma jednak reguły i tylko od Waszych preferencji oraz budżetu weselnego zależy, czy Wasi goście będą się bawić do muzyki granej przez kapelę czy puszczanej przez DJ-a.