Zdjęcia ze ślubu i wesela to bez wątpienia pamiątka, do której będzie się wracać przez resztę życia. Część z nich może zawiśnie na ścianie w salonie lub w dekoracyjnych ramkach będzie przystrajać półki regałów. Być może pewnego dnia Wasze dzieci, a potem wnukowie poproszą o relację z tego wyjątkowego dnia. Wówczas prawdopodobnie wyciągniecie album lub pudełko ze szczegółowym fotoreportażem, żeby zilustrować Waszą opowieść. Jak wybrać fotografa ślubnego, by na zdjęcia patrzeć z zachwytem i sentymentem, a nie żalem i irytacją?
Wydaje Wam się, że wybór fotografa na wesele wcale nie jest aż taki istotny? A widzieliście kiedyś amatorskie zdjęcia z wesel, na których wujkowie jedzą makaron, plamiąc kołnierz rosołem lub ciotkom oczy świecą się na czerwono, kiedy wykrzykują coś na parkiecie? Nie wspominając już państwa młodych uwiecznionych w niekorzystnych pozach i przypadkowych momentach… Za fotografów ślubnych podają się niekiedy osoby, którym niestety brakuje umiejętności, wiedzy i doświadczenia, by po wszystkim zapewnić młodej parze wyjątkowe zdjęcia ślubne, z których zarówno oni, jak i uwiecznieni na nich goście, będą zadowoleni. Jak zweryfikować, czy fotograf jest profesjonalistą i naprawdę zna się na rzeczy?
Poszukiwania fotografa – jak zacząć?
Znacie jakieś pary, które niedawno się pobrały lub, tak jak Wy, aktualnie przygotowują się do ślubu? Wiele par młodych swoich fotografów znajduje za sprawą polecenia innych osób. Możecie rozpuścić wici, a następnie poszukać poleconych fotografów w Internecie lub obejrzeć zdjęcia udostępnione Wam przez znajomych. Możecie też znaleźć liczne oferty na poświęconych tematyce ślubnej stronach internetowych lub skorzystać z doradztwa konsultantki ślubnej. Upewnijcie się koniecznie, że styl zdjęć dominujący u danego fotografa pasuje do Waszych upodobań oraz planowanego stylu wesela. Nie każdy fotograf czuje tak samo styl rustykalny, nie każdy zrobi też bardziej eleganckie niż swojskie zdjęcia. Warto dokładnie przyjrzeć się galeriom z poprzednich zleceń. Zwróćcie uwagę, czy dany fotograf zauważa te momenty i detale, na których Wam najbardziej zależy. Znaczenie ma kolorystyka zdjęć i efekty graficzne – subtelne, ale jednak obecne. Profesjonalista nie opublikuje zdjęć niepoddanych wcześniej obróbce graficznej.
Kiedy już znajdziecie fotografa, którego zdjęcia Wam się podobają, skontaktujcie się z nim i zapytajcie, czy ma wolny termin na reportaż ślubny w dniu Waszego wesela. Jeśli tak, koniecznie poproście go o spotkanie. Po co? Wszystko można przecież załatwić przez Internet? Zgadza się, można – ale należy wziąć pod uwagę, że ta właśnie osoba będzie Wam towarzyszyła podczas najważniejszych chwil w Waszym życiu – będzie cały czas tuż obok w dniu Waszego ślubu. Powinniście się z nią zapoznać, żeby nie czuć się podczas pozowania skrępowanym (lub czuć się skrępowanym chociaż troszkę mniej) oraz, żeby się przekonać, czy moglibyście po prostu się polubić.
Jeśli ogranicza Was budżet i ważnym czynnikiem przy podejmowaniu ostatecznej decyzji jest dla Was cena usługi, naturalnie najpierw jeszcze o nią zapytajcie. No właśnie, a jak to jest z tą ceną za usługi fotografa ślubnego? Na jaki wydatek trzeba się przygotować i czy istnieją mniej lub bardziej rozsądne ceny?
Ile kosztuje fotograf na wesele?
Fotografię ślubną cechuje niezwykle szeroki wachlarz cenowy. Nawet za bardzo zbliżoną do siebie ofertę można zapłacić właściwie każdą cenę. Student rozpoczynający dopiero swoją przygodę z fotografią będzie oferował zupełnie inne stawki niż artysta-fotograf z dużym doświadczeniem, który również uwiecznia imprezy celebrytów. Ogólnie przyjmuje się, że optymalny koszt za pracę Waszego fotografa ślubnego powinien wynosić mniej więcej 10% całego budżetu weselnego. Nie jest to oczywiście reguła absolutna, jednak zwykle się sprawdza.
Porównując ceny upatrzonych fotografów, zwróćcie uwagę, co dokładnie wchodzi w skład ich oferty – jak dużo gotowych odbitek otrzymacie i w jakiej formie, czy będziecie mieć dostęp do galerii internetowej, czy otrzymacie zdjęcia na pendrive itd. Wielu fotografów w cenie usługi oferuje również sesję narzeczeńską, co wydawać by się mogło podejrzane, jest w gruncie rzeczy najbardziej ewidentną przesłanką profesjonalnego podejścia. Fotografowie chcą w ten sposób jeszcze przed właściwym wydarzeniem przekonać się, jak zachowujecie się przed obiektywem i oswoić Was z nim w razie konieczności. Sesja narzeczeńska to doskonały trening, podczas którego uczycie się naturalnego zachowania w trakcie pozowania i przyzwyczajacie się do obecności fotografa. Podczas takiej sesji możecie też zwrócić uwagę fotografa na przykład na to, który profil twarzy wolicie, czy na inne szczegóły w swoim wyglądzie, których wolelibyście nie eksponować. Po otrzymaniu obrobionych zdjęć będziecie mogli ocenić efekt Waszej współpracy i ewentualnie omówić z fotografem, co Wam się podoba, a co być może byście zmienili.
Koniec końców będziecie musieli się zastanowić, jak bardzo zależy Wam na konkretnym efekcie lub fotografie i, czy jesteście w stanie za jego usługi nieco więcej zapłacić. Jeśli natomiast chcecie otrzymać po prostu solidny reportaż ślubny, w średniej cenie znajdziecie z całą pewnością mnóstwo przyzwoitych fotografów.
O co pytać fotografa ślubnego?
Kiedy już umówicie się na spotkanie z jednym z upatrzonych fotografów, możecie przygotować sobie krótką listę zagadnień, które warto poruszyć.
Forma, w jakiej dostaje się gotowy materiał
Fotografowie ślubni oferują określoną ilość obrobionych zdjęć w galerii internetowej lub na pendrivie, natomiast te najbardziej udane zostają wywołane – w jakiej formie, zależy często od Was. Będziecie mogli wybrać relację w postaci fotoksiążki lub na przykład odbitki w eleganckim lub rustykalnym pudełku. Zawsze poproście fotografa o pokazanie Wam gotowych materiałów z poprzednich zleceń, jeśli to możliwe – w różnych stylach. Wtedy przekonacie się już na pewno, czy odpowiada Wam proponowany przez niego efekt końcowy. Często możecie zamówić dodatkowe egzemplarze albumów dla rodziców czy świadków, jednak zapytajcie o ich cenę, ponieważ są one najczęściej ekstra płatne.
Terminy, płatności i szczegóły umowy
Pierwsza zasada umowy z fotografem ślubnym brzmi, że ma ona w razie różnych sytuacji losowych czy nieporozumień chronić przede wszystkim Was. Zapytajcie, co się stanie, jeśli fotograf zachoruje tuż przed Waszą ceremonią. Poproście o wgląd do portfolio jego zastępcy i sprawdźcie, czy jego zdjęcia też Wam odpowiadają. W przypadku ślubu kościelnego upewnijcie się, że fotograf ma upoważnienie do wykonywania zdjęć w obiektach sakralnych i zapytajcie go, jakie ma w tym doświadczenie. Fotografowanie podczas mszy wymaga bowiem od fotografa nieco więcej subtelności w poruszaniu się oraz wyczulenia na określone momenty. Wpłacając zadatek, macie pewność, że termin został dla Was zarezerwowany. Ustalcie też orientacyjnie godziny, w jakich fotograf będzie pracował w dzień Waszego ślubu.
Co jeśli sprzęt zawiedzie?
Kilka kart pamięci i dwa aparaty – to podstawowe zabezpieczenie profesjonalnego fotografa podczas uwiecznianego wydarzenia. Zapytajcie o to fotografa, a od razu przekonacie się, czy Wasza pamiątka będzie w jego rękach bezpieczna. Wiedza, jakie sprzęty będzie miał ze sobą i ile ich będzie, pomoże także ocenić, czy jego obecność nie zaburzy atmosfery kameralnej ceremonii. Od razu powiedzcie fotografowi o swoich obawach, a na pewno znajdziecie rozwiązanie.
Każdy fotograf na pewno z wielką chęcią opowie Wam ze szczegółami o swojej pracy i doświadczeniach z nią związanych. Jeśli poczujecie, że swobodnie Wam się rozmawia, że fotograf rozumie Wasze potrzeby i odnajduje się najlepiej właśnie w sugerowanej przez Was stylistyce, naprawdę dobrze wróży to potencjalnej współpracy. Pozostaje wówczas jedynie powtórne rozpatrzenie oferty pod kątem kosztów i… podpisanie umowy. Poświęcając dłuższą chwilę na podjęcie decyzji o wyborze fotografa teraz, na lata zapewnicie sobie wyjątkową pamiątkę, na którą będziecie patrzyli bez cienia żalu.