Jesteś przyszłą panną młodą i nie umiesz podjąć decyzji, kogo wybrać na świadkową? Nie jesteś pewna, jaką pełni ona rolę? Zastanawiasz się może, jakie cechy powinna mieć idealna świadkowa? A może sama zostałaś poproszona na świadkową i nie wiesz, z czym to się wiąże?
Chyba nie trzeba za wiele wspominać o tym, jak ważna w życiu kobiety jest szczera przyjaciółka – może nią być koleżanka ze szkolnej ławki, kuzynka albo siostra. Wybór świadkowej dla niektórych panien młodych jest oczywisty, dla innych stanowi nie lada zagwozdkę. Świadkowa powinna być dla panny młodej wsparciem na wielu płaszczyznach – począwszy od spraw organizacyjnych, na wsparciu psychicznym kończąc. Bycie świadkową na czyjejś ceremonii to naprawdę odpowiedzialna funkcja, która nie ogranicza się jedynie do dnia ślubu. Na czym więc polega i jak długo trwa? Zacznijmy od teorii…
Czy świadkowa i druhna to to samo?
Zastęp złożony z kilku lub nawet kilkunastu podobnie ubranych kobiet (najczęściej panien) zwanych druhnami to stara anglosaska tradycja, którą jednak coraz częściej kultywuje się także na polskich ceremoniach ślubnych. Dawniej wierzono, że taki orszak będzie z powodzeniem odstraszać złe duchy krążące wokół panny młodej. Dziś przy wyborze druhen raczej nikt już nie myśli o duchach, jednak obecność orszaku nie jest taka zupełnie bezcelowa. Druhnami najczęściej zostają kuzynki lub najlepsze koleżanki panny młodej. Mogą one uczestniczyć w przygotowaniach do ślubu, pomagać świadkowej w organizacji oraz wspierać pannę młodą, jednak podczas ceremonii i na weselu mają za zadanie przede wszystkim prezentować swoje jednakowe stroje jako zastęp młodej, szeroko się uśmiechać i dobrze się bawić. Uczynne druhny pewnie odciążą świadkową w wielu jej zadaniach, jednak to świadkowa usiądzie za panną młodą i to ona poświadczy o zawarciu małżeństwa w sposób formalny. Podsumowując, druhen może być wiele, a świadkowa jest jedna i powinna być niezastąpiona!
Obowiązki świadkowej przed ślubem
Na pannę młodą przed ślubem czeka wiele zadań organizacyjnych i wiele ważnych wyborów do podjęcia. Kto inny miałby jej, przy tym całym ślubnym ambarasie, służyć radą niż właśnie wybrana przez nią zaufana osoba? Wybór sukni i dodatków, targi ślubne z kolorowym wachlarzem najróżniejszych ofert, wybór zaproszeń dla gości i kwiatowych dekoracji – każdej pannie młodej przyda się czasem słuszna sugestia, głos rozsądku lub nawet krytyka, byle umotywowana i konstruktywna! Przygotowania do ślubu bywają dla niektórych panien młodych prawdziwym wyzwaniem dla ich nerwów, dlatego świadkowe powinny być ostoją spokoju i ukojeniem.
W gestii świadkowej leży także przygotowanie wieczoru panieńskiego. Świadkowa, która doskonale zna przecież pannę młodą, z całą pewnością będzie wiedzieć, gdzie, jak i z kim będzie się ona bawić najlepiej. Często świadkowa zajmuje się również wymyślaniem kreatywnych zabaw i spersonalizowanych quizów, np. układa test zgodności po wcześniejszej konsultacji z panem młodym.
Świadkowa powinna być również specjalistką od weselnej logistyki. Niewykluczone, że panna młoda będzie wymagała pomocy przy wypisywaniu podziękowań dla gości lub dekorowaniu sali weselnej, jeśli zdecyduje się robić to na własną rękę. Bezpośrednio przed ślubem świadkowa może zostać oddelegowana do odebrania bukietów dla młodej i druhen, a jednocześnie będzie musiała dopilnować, żeby każdy był na swoim miejscu w odpowiednim czasie. Może również towarzyszyć młodej podczas ubierania się i błogosławieństwa. Powinna cechować ją dbałość o detale, obowiązkowość oraz wyrozumiałość dla panny młodej w jej najważniejszym dniu – zwłaszcza wtedy świadkowa musi dbać o jej dobrą kondycję psychiczną.
Obowiązki świadkowej na ślubie
Pięknie ubrana, uczesana i umalowana panna młoda stoi z bukietem przed kościołem lub urzędem. Za nią krząta się świadkowa i poprawia jej tren, układa welon, dopinguje ją przed jej wielką chwilą. Po ślubie uroczyście składa swój podpis na akcie zawarcia małżeństwa (nie może więc zapomnieć dowodu osobistego). Przejmuje od młodej bukiet w odpowiednich momentach, zajmuje się prezentami od gości podczas składania życzeń, często też dba o to, by muzycy uświetniający ceremonię otrzymali należne im wynagrodzenie. Być może dostanie również jakieś zadanie ekstra, na przykład będzie miała przewieźć rodziców panny młodej na salę weselną.
Obowiązki świadkowej na weselu
Gdzie są buty na przebranie dla panny młodej? Gdzie jest bukiet, kiedy trzeba wyjść na zewnątrz do zdjęć lub zbliżają się oczepiny? Świadkowa ma być oczami, uszami, rękami, stopami i nosem panny młodej, która Tego Dnia ma święte prawo chodzić z głową w chmurach. Zresztą panna młoda na weselu powinna zajmować się gośćmi i panem młodym, za to świadkowa podążać za młodą krok w krok i wiedzieć, czego jej potrzeba, zanim nawet zostanie to zwerbalizowane. W tym celu być może nieraz przyda się niezbędnik świadkowej, czyli zestaw wszystkich przedmiotów, które potencjalnie mogą być potrzebne, takich jak plastry, dodatkowa para rajstop, igła i nici, kosmetyki, nawilżane chusteczki, maść na odciski, tabletki na ból głowy, na niestrawność, na stres itd.
Do obowiązków świadkowej podczas zabawy weselnej należy także zabawianie gości i dbanie o atmosferę. Świadkowa powinna brać udziału w większości zabaw wymyślonych przez zespół weselny, zachęcać innych do udziału i do zabawy na parkiecie. Powinna poza tym wraz ze świadkiem troszczyć się o stoły, by niczego na nich nie zabrakło. Świadkowie pomagają często młodym wręczać wychodzącym gościom ciasta lub wódkę weselną. Można więc powiedzieć, że świadkowa i świadek są obok pary młodej gospodarzami wesela.
Odpowiedzialna ale honorowa funkcja
W praktyce bycie świadkową jest więc odpowiedzialną funkcją, z którą wiąże się niemałe poświęcenie. W organizacyjnym ferworze trzeba wykazać się wieloma umiejętnościami i nierzadko na doprowadzenie spraw do końca przeznaczyć dużo czasu. Jednocześnie jest to również niemałe wyróżnienie – panna młoda swoją świadkową darzy wyjątkowym zaufaniem.
Przy wyborze świadkowej należy się więc kierować zarówno sercem, jak i rozumem – powinien on paść na osobę szczególnie bliską, ale również zaradną i obowiązkową. Taką, która w razie potrzeby będzie mogła stawić się na miejscu bez większych wyrzeczeń oraz przede wszystkim zdaje sobie sprawę z wagi powierzonej jej funkcji. Nie każda poproszona osoba będzie chciała podjąć się świadkowania. Panna młoda powinna to zrozumieć i nie brać tego do siebie.
Będąc poproszona na świadkową, możesz czuć się szczególnie wyróżniona i z dumą nosić to miano, jednak nie bój się także odmówić, jeśli czujesz, że nadmiar obowiązków może Cię przytłoczyć. Najlepiej od razu szczerze porozmawiaj z panną młodą i upewnij się, że faktycznie będzie ona od Ciebie tej pomocy wymagała. Być może będzie chciała Cię po prostu wyróżnić, a Twoje zadania będą sprowadzały się wyłącznie do złożenia podpisu na dokumencie. Najlepiej ustalcie wszystko zawczasu, a unikniecie nieporozumień.