Mogłoby się wydawać, że wybór obrączek ślubnych zależy wyłącznie od preferencji młodych. W znacznej części na pewno tak – różnorodność wzorów, kruszców, kamieni jest ogromna i można je ze sobą kombinować, jak tylko się chce. Wiele par młodych może jednak nie zdawać sobie sprawy, że wybór obrączek ślubnych nie należy do najprostszych…
Wiele par młodych może nie wiedzieć, jak ważne jest, żeby obrączka była nie tylko piękna i pasowała na palec jak ulał, ale powinna być także praktyczna i solidna, bo przecież ma służyć małżonkom przez całe życie! Wybierając obrączki, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które specjalnie dla Was krótko, ale merytorycznie omówię.
Jak dobrać rozmiar obrączki?
Rozmiar palca można zmierzyć u jubilera specjalną miarką lub samodzielnie w domu – na przykład suwmiarką, jeśli decydujecie się na zakup obrączek przez Internet, co wcale nie jest złym pomysłem przez szeroką ofertę wzorów, oszczędność czasu oraz zazwyczaj mniejsze koszty. Dobierając rozmiar – nieważne gdzie, pamiętajcie, że palce lubią puchnąć! Wysokie ciśnienie, woda zatrzymana w organizmie, stres, upał, znaczny wysiłek fizyczny, ciąża, choroby – wszystkie te czynniki mogą spowodować, że palce będą spuchnięte. Praktycznie zawsze obwód naszych palców będzie się od siebie różnił nawet na przestrzeni kilku godzin. Najlepiej mierzyć więc rozmiar palca kilkakrotnie w ciągu dnia, by wypośrodkować rozmiar. Zasadniczo dobrze dopasowana obrączka to taka, która przechodzi z lekkim oporem przez staw palca i jest nieco luźna u jego nasady. Jeśli mierzycie obrączki w upalny dzień, odejmijcie kilka milimetrów, jeśli mierzycie je zimą – dodajcie. Optymalna temperatura do mierzenia palca to od 10 do 20 stopni, jednak nie można zapomnieć, że poza temperaturą na grubość naszych palców wpływają też inne czynniki.
Powiększanie i pomniejszane obrączek
Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, że kiedyś może pojawić się konieczność przerobienia obrączki ślubnej pod względem jej rozmiaru. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli nie chcecie za jakiś czas obrączek przetapiać, wybierzcie takie, które jubiler z łatwością zwęzi lub poszerzy. Czyli jakie? Jak najprostsze! Najprościej jest zmienić rozmiar obrączki z jednego kruszcu w jednolitym kolorze. Zmiana rozmiaru obrączek dwukolorowych nie jest niemożliwa, ale jest znacznie trudniejsza i ryzykowna. Podobnie jest z obrączkami wykonanymi metodą tradycyjną (lutowaną), dlatego lepiej zdecydować się na obrączki cięte z rury (czyli wykonane tak zwaną metodą bezszwową). Wszelkie obrączki plecione, ażurowe, z warkoczami lub ekstrawaganckimi wzorami najczęściej kończą przetapiane – zmiana ich rozmiaru jest niemal niemożliwa. Tak też przeważnie bywa z obrączkami, które całe są osadzone kamieniami. Jeśli chcecie mieć z kolei obrączki z grawerem, musicie wiedzieć, że zmieniając ich rozmiar, grawerunek może nieodwracalnie ucierpieć.
Cyrkonie czy brylanty?
Brylant jest kamieniem naturalnym, tak trwałym, że zarysować go może wyłącznie inny brylant. Cyrkonia to z kolei kamień syntetyczny, który z czasem ulega zmatowieniu, zarysowaniu, nawet ukruszeniu. Oczywiście obrączka oprawiona brylantami będzie znacznie droższa niż podobna z oprawą cyrkonii, jednak planując obrączkę nosić przez całe życie, warto raczej zdecydować się na większy wydatek – zagwarantuje on znacznie większą trwałość obrączki, którą będzie można w przyszłości regularnie odświeżać, tak że zachowa idealny wygląd na długie lata.
Z soczewką czy bez?
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest soczewka w obrączce. Obrączka z soczewką, czyli obrączka wyoblona, posiada delikatnie zaokrąglony profil wewnątrz obrączki, dzięki czemu jest po prostu wygodniejsza w noszeniu, ponieważ nie przylega całą swoją powierzchnią do palca. Nie musicie decydować się na soczewkę, zwłaszcza jeśli Wasze obrączki będą niewysokie i wąskie, jednak przy szerszych, grubszych obrączkach zaleca się wyoblony kształt – dla komfortu noszenia.
Szerokość i wysokość obrączek
Szerokość obrączki nie ma większego znaczenia – wszystko zależy od Waszych preferencji. Z reguły panie o drobnych dłoniach wybierają wąskie obrączki, panowie z reguły szerokie – by były proporcjonalne do dłoni, co oczywiście jest jak najbardziej zasadne. Wysokość obrączki z kolei ma znaczenie, względem jej wytrzymałości – im grubsza i masywniejsza obrączka, tym naturalnie bardziej wytrzymała. Optymalna wysokość obrączki to 1,3 do 1,5 mm, ale mogą być i grubsze – oczywiście będą one odpowiednio droższe.
Która próba złota jest najtrwalsza?
Im wyższa próba, tym więcej złota w stopie. Mogłoby się więc wydawać, że najlepszą opcją będzie najwyższa próba – otóż, niekoniecznie. Najpopularniejsze są próby 333 (8K), 585 (14K) oraz 750 (18K). Na którą najlepiej się zdecydować? Na środkową! 18 karatowe złoto jest spośród wymienionych najdroższe, ale niekoniecznie najtrwalsze. Złoto jest dość miękkim metalem – im go więcej, tym obrączka będzie bardziej podatna na odkształcanie i ścieranie. Obrączka ze złota o próbie 750 będzie miała jednak najbardziej intensywny złoty kolor. Próba najniższa 333 zawiera więcej metali, które mogą być alergenami, dlatego przed jej wyborem, koniecznie zróbcie próbę uczuleniową. Za obrączkę z 8 karatowego złota zapłacicie najmniej, ale musicie wziąć pod uwagę, że z czasem złoto tej próby może ściemnieć. Średnia cena, najwyższa jakość – te cechy łączy złoto próby 585. Piękny kolor i wytrzymałość w korzystnej cenie, do tego niewiele metali alergennych – 14 K to zdecydowanie najlepszy wybór.
Obrączki a alergicy
Jeśli wiecie, że któreś z Was nie może nosić domieszek z niklem czy cynkiem, wybierzcie obrączki tytanowe lub platynowe – one nie uczulą. Najpopularniejsze obrączki dla alergików to te tytanowe, ponieważ platyna to już znacznie większa inwestycja. Mogą sprawdzić się również obrączki z palladu, choć tutaj zalecana jest próba uczuleniowa, ponieważ zanotowano w ostatnim czasie kilka przypadków reakcji alergicznych.
Pielęgnowanie obrączek
Niezależnie od tego, jak trwałe obrączki kupiliście, musicie pamiętać, by nieustannie o nie dbać – samodzielnie, według określonych przez jubilera zaleceń, oraz co jakiś czas zanosić je jubilerowi do odświeżenia, ponieważ każde, niezależnie od rodzaju, rysują się i ścierają lub tracą połysk – jak każda użytkowana rzecz. Jubiler może nanieść mat na nowo czy błyszczące obrączki pięknie wypolerować. Nie martwcie się, jeśli zaobserwujecie na swoich obrączkach pierwszą, drugą, kolejną rysę – to nieuniknione. Rysy na obrączkach pojawiają się równomiernie z czasem i stanowią swego rodzaju symbol długich, słodko-gorzkich lat małżeństwa.